FORUMUL STUDENTILOR DE LA DREPT
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Cat mai costa un loc de camin la negru...

5 participan?i

In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  Radu Mier Sept 17, 2008 3:54 pm

http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=214205


P.S.: Circula pe messenger un link catre cautcamin.blogspot.com Va invit pe voi, daca sunteti, in cautare, sa vedeti despre ce e vorba.
Radu
Radu
Admin

Mesaje : 33
Data de înscriere : 18/08/2008
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele

https://drept.all-up.com

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  avril31 Vin Sept 19, 2008 5:07 pm

ms pt link...eu chiar sunt interesata...desi nu stii cumva si un pret real?din auzite... Wink) am loc in belvedere A7 la Ase... si nu stiu cam cu cat se vinde/ inchiriaza ... Smile nu cunosc pe nimeni si de aia am zis sa t intreb...chiar daca nu esti la ase...

avril31
Urmas al lui Justinian
Urmas al lui Justinian

Mesaje : 9
Data de înscriere : 26/08/2008
Varsta : 34
Localizare : Constanta

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  Radu Vin Sept 19, 2008 5:12 pm

Surpriza! Am fost ASE-ist, chiar daca nici mie nu imi vine sa cred... Very Happy Am dat admitere, am luat, am luat si camin de la ei, dar din pricina faptului ca prioritar era dreptul si ca nu puteam sa urmez 2 facultati in paralel, am renuntat la ASE, dar am pastrat pentru tot anul 1 locul in camin. Pe primul semestru am stat in A1, apoi m-a mutat Serviciul Social ASE (nu mi-a venit sa cred!) in A7, aripa noua.
Anul asta o sa stau in Grozavesti, in caminele Dreptului.
Eu de 400 de euro/loc am auzit anul trecut.
Radu
Radu
Admin

Mesaje : 33
Data de înscriere : 18/08/2008
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele

https://drept.all-up.com

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  avril31 Vin Sept 19, 2008 5:18 pm

mda...si eu sunt si la drept, si la cibernetica. :d eu vreau sa incerc sa le fac pe amandoua... desi muuuuulte pers mi-au spus ca o sa fie extrem de greu etc... am hot ca vreau sa incerc asa decat sa am regrete pe urma. la drept profii pun mare pret pe prezenta? adica... e vorba de o prezenta minima? sau te "discrimineaza"? Smile) ai putea sa-mi dai niste sfaturi...tips despre profesori? tinand cont ca si tu ai fost in situatia mea...indraznesc sa te deranjez Smile)
apropo..ms pt preturi...

avril31
Urmas al lui Justinian
Urmas al lui Justinian

Mesaje : 9
Data de înscriere : 26/08/2008
Varsta : 34
Localizare : Constanta

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  Radu Vin Sept 19, 2008 5:47 pm

Npc. Da se cam pune pret pe prezenta. Depinde si la ce serie apuci, desi se merge ,,pentru o practica unitara'' la toate seriile. La constitutional de exemplu, seminarul face parte din nota de la examen (fara seminar poti sa iei maxim 8 ) - asta se intampla anul trecut doar la seria 2, a noastra, dar profesoara respectiva, care e si Prodecan, vrea sa impuna acelasi tip de examinare si la celelalte serii. Sunt curios daca o sa se intample asa ceva. Btw: noi am dat exam oral la constitutional.

La Roman, e un citat din dl. Jean Andrei: ,,poti sa nu vii la curs, poti sa nu vii nici la seminar, dar sa nu te superi daca si eu te pic''. Nu e nici chiar asa, adica am vazut cazuri de studenti care nu au calcat pe la seminar si au venit la examen si au luat 10, dar mie mi-a prins foarte bine seminarul, desi cred ca fost o experienta pe care NU o voi uita...

La TGD poti sa nu vii la seminar daca vrei sa te duci la cealalta facultate, desi daca esti prezent poti sa te alegi cu un bonus de un punct la examen. La fel sta treaba si la roman.

La civil... Civilul e no1, deci macar acolo incearca sa faci tot posibilul pentru a fi prezenta. Teoretic, nu spune nimeni nimic daca nu te duci, insa eu o consider o materie foarte importanta.
Radu
Radu
Admin

Mesaje : 33
Data de înscriere : 18/08/2008
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele

https://drept.all-up.com

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  avril31 Vin Sept 19, 2008 6:22 pm

sincer...din partea mea...daca as putea fi prezenta la toate cursurile...adica in 2 locuri de-odata...as face-o Smile) prob ca dupa un timp, dupa ce voi invata cam la ce cursuri merita/nu merita sa mergi... o sa pot "jongla" fara pb printre ele...dar la inceput...o sa incerc sa fiu cat mai des p la fac... Smile) practic..la cursuri..doar audiezi...dar la seminarii...ai teme....te asculta? Smile) sau doar e instructiv pt ca e un fel d pregatire pt examen?

avril31
Urmas al lui Justinian
Urmas al lui Justinian

Mesaje : 9
Data de înscriere : 26/08/2008
Varsta : 34
Localizare : Constanta

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  Radu Vin Sept 19, 2008 6:28 pm

La roman trebuie sa inveti cursul de zi si sa il stii pe cel din urma. Daca o ai la seminar pe Dana Vacaroiu, e usor si seminarul... Repet, depinde ce serie o sa fii ca sa stiu ce ,,instructaj'' iti fac.

La constitutional aveam teme, referate, lucrari... etc. La civil nu ai teme, ci doar lucrezi spete la seminar. La TGD te asculta si intri in discutii un pic filosofice legate de materie.
Radu
Radu
Admin

Mesaje : 33
Data de înscriere : 18/08/2008
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele

https://drept.all-up.com

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  avril31 Vin Sept 19, 2008 6:29 pm

*deodata. mea culpa. Smile

avril31
Urmas al lui Justinian
Urmas al lui Justinian

Mesaje : 9
Data de înscriere : 26/08/2008
Varsta : 34
Localizare : Constanta

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  avril31 Vin Sept 19, 2008 6:32 pm

ms pt "instructaj"...poate cand o sa se afiseze seriile/grupele..sau mai incolo , dupa ce intram in materie... Smile) o sa te mai bat la cap cu niste intrebari... oricum...sper sa fie bine. din partea mea, sunt hotarata. Smile sper sa iasa si lucrurile bine. Wink

avril31
Urmas al lui Justinian
Urmas al lui Justinian

Mesaje : 9
Data de înscriere : 26/08/2008
Varsta : 34
Localizare : Constanta

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  Radu Vin Sept 19, 2008 6:33 pm

Mult succes! Wink
Radu
Radu
Admin

Mesaje : 33
Data de înscriere : 18/08/2008
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele

https://drept.all-up.com

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  avril31 Vin Sept 19, 2008 6:36 pm

Ms, ms ! Smile si tie!

avril31
Urmas al lui Justinian
Urmas al lui Justinian

Mesaje : 9
Data de înscriere : 26/08/2008
Varsta : 34
Localizare : Constanta

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  Ovidiu Joi Sept 25, 2008 10:09 am

Știu că ce voi face acum contravine statului de moderator, dar dacă discuția tot a deviat, voiam să te întreb, Radu, cum e cu optionalele pentru primul semestru?
Am înțeles că trebuie să alegem între Metodologie juridică și Politologie... ai vreo recomandare? Putem alege orice sau una dintre ele are mai multă greutate?
Ovidiu
Ovidiu
Boboc la Drept
Boboc la Drept

Mesaje : 4
Data de înscriere : 06/09/2008
Varsta : 35
Localizare : Tîrgu Mureș

http://intomyownparade.wordpress.com

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  Vlad Vin Sept 26, 2008 7:31 pm

http://www.drept.unibuc.ro/ZI2008/plinv2008-zi.htm

Aici e planul de invatamant, cu fisa fiecarei discipline (care la politologie lipseste momentan). Observ ca nu mai facem drept roman pe primul semestru, ca-n anii trecuti, ci doar o introducere in materie.

@Radu: Am auzit ca generatia noastra (care incepe anul acesta facultatea) va avea nevoie de ECDL si diploma de limba straina pentru a intra in licenta. E adevarat?

Vlad
Urmas al lui Justinian
Urmas al lui Justinian

Mesaje : 5
Data de înscriere : 19/08/2008
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  Radu Sam Sept 27, 2008 3:17 pm

Da, veti avea nevoie in mod obligatoriu de ECDL si de certificat de limba straina.

De recomandat, recomand Metodologia si Sociologia. E mai usor, se da doar grila (10 grile la meto plus un proiect pe care il faci impreuna cu toata grupa), iar la Sociologie examenul consta in 10 grile si atat. Daca aveti inclinatii pentru polilologie sau filosofie, nu va luati dupa mine... urmati-va aptitudinile, dar pentru nehotarati deja am prezentat recomandarile. Mie mi s-a parut mai usor.

Notele obtinute au aceeasi ,,forta'', indiferent daca e vorba de Meto sau Poli, respectiv de Socio sau Filosofie.

Am vazut ca veti avea o combinatie ISDR-Roman in acelasi semestru, plus Organizarea și etica profesiilor juridice (Organizarea magistraturii, redenumita) ceea ce e o noutate absoluta, dar sa nu va faceti griji: cursurile de roman cel putin vor fi ceva mai condensate (dureaza 2 ore, nu 3).
Radu
Radu
Admin

Mesaje : 33
Data de înscriere : 18/08/2008
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele

https://drept.all-up.com

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  Vlad Dum Sept 28, 2008 7:27 pm

Multumim de informatii! Informatica ECDL inseamna ca obtinem certificatul la sfarsit, nu?

Vlad
Urmas al lui Justinian
Urmas al lui Justinian

Mesaje : 5
Data de înscriere : 19/08/2008
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  avril31 Dum Sept 28, 2008 7:58 pm

eu mi-am dat deja ECDL-ul in liceu . nu are importanta daca l-am obtinut in alta parte, nu?

avril31
Urmas al lui Justinian
Urmas al lui Justinian

Mesaje : 9
Data de înscriere : 26/08/2008
Varsta : 34
Localizare : Constanta

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  Mady Dum Sept 28, 2008 8:21 pm

CAE-ul e acceptat?

Mady
Urmas al lui Justinian
Urmas al lui Justinian

Mesaje : 7
Data de înscriere : 09/09/2008
Varsta : 34

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  Radu Vin Oct 03, 2008 9:05 pm

ECDL-ul se poate obtine oriunde. Pt. CAE, eu stiu ca este acceptat, insa la primul seminar de engleza te duci si vb cu profesoara si ii predai o copie xerox a certificatului.
Radu
Radu
Admin

Mesaje : 33
Data de înscriere : 18/08/2008
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele

https://drept.all-up.com

Sus In jos

Cat mai costa un loc de camin la negru... Empty Re: Cat mai costa un loc de camin la negru...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum